Miłość to uczucie twórcze czy niszczące lalka rozprawka
Szczęście jest bowiem najistotniejszym celem, Itaką naszej doczesnej podróży.5.. Teza to pewnik, co do którego nie masz absolutnie żadnych wątpliwości.Miłość romantyczna - określa wielkie i wspaniałe uniesienia serca, odrywające od rzeczywistości świata, uczucie piękne i głębokie.. Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do załączonego fragmentu „Lalki", całego utworu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury.. Nic zatem dziwnego, że we wszystkich znanych nam epokach stanowiła ona niezwykle płodną inspirację dla artystów.Z całą pewnością miłość jest uczuciem najważniejszym dla każdego z nas.. Miłość to siła niszcząca czy budująca?. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.Uczucie miłości może być zarówno siłą niszczącą jak i budującą a jej wpływ na życie i osobowość człowieka siłą destrukcyjną lub twórczą.. "Pieśń nad pieśniami" stanowi wielkie dzieło o miłości.. Dla Stanisława miłość do pięknej arystokratki jest powodem działania, dla niej jedzie robić majątek, by już jako zamożny człowiek móc się do niej zbliżyć, otoczyć opieką i pojąć za żonę.. Paulo Coelho napisał w jednej ze swych powieści, że: W miłości nie ma żadnych reguł.. Twoja praca powinna liczyć 250 słów.. Trudno sobie wyobrazić, aby kiedykolwiek na ziemi istniał człowiek, który choćby się o nią nie otarł.. Tytułowy bohater powieści poetyckiej „Giaur" Goerga Byron'a zakochał się ze wzajemnością w jednej z żon Hassana, który dowiedziawszy się o zdradzie ukarał Leilę śmiercią.Matura 2018: Język polski..

Miłość to uczucie twórcze czy niszczące?

Tęsknota - siła niszcząca czy budująca ludzkie życie?. A może wręcz przeciwnie - jest wartością nadającą sens ludzkiej egzystencji.Miłość może też występować jako siła niszcząca, np. bardzo dużo teraz słyszymy, że ludzie którzy są parę lat w sakramencie małżeństwa przestają się kochać i się rozwodzą, albo zdradzają, wtedy widzimy jak ta druga osoba cierpi, dla takiej osoby to znaczy że jej miłość jest zniszczona, i, że już nigdy nie znajdzie .Temat 1.. Musieli się zmierzyć z rozprawką na temat: "Tęsknota - siła .Podsumowując, sądzę, że uczucie miłości nie jest warte i nie rekompensuje cierpienia, którego często jest źródłem.. Jej treść to dialog między pasterką, a pasterzem, którzy w niezwykle zmysłowych obrazach opisują swoje uczucia.O tym, że miłość postrzegana była jako siła niszcząca człowieka najlepiej świadczą słowa pieśni przywołanej przez Gustawa:Impulsem do napisania „Lalki" była dla Prusa wiadomość, jaką przeczytał w „Gazecie Polskiej".. Miłość nie jest uczuciem z kilku istotnych względów.. Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do załączonego fragmentu „Lalki", całego utworu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury..

Twoja praca powinna liczyć 250 słów.Miłość to uczucie twórcze czy niszczące?

Gdyby miłość była uczuciem, to nie można by jej było ślubować, ponieważ nie można ślubować czegoś, co nie zależy ode mnie, od moich decyzji czy postaw, a takie właśnie są uczucia.Historia miłości Stanisława Wokulskiego do Izabeli Łęckiej, która została przedstawiona w „Lalce" Bolesława Prusa, skłania do refleksji nad istotą tego uczucia.. Ktoś kiedyś powiedział, że od miłości do nienawiści tylko jeden krok.. W oknie stanęła panna Izabela.Przykłady twórczej siły miłości odnajdujemy już w "Biblii".. Na typie uczucia podobnym do miłości „D" skupią się też w dziele „Miłość a świat kultury zachodniej" Denis De Rougemont.Czy w miłości lepiej słuchać głosu rozsądku, czy też oddać się namiętności?. Nieliczne chwile szczęścia z ukochaną jak spacer w Łazienkach czy czas spędzony w Zasławku są tylko złudzeniem.. „Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać" - napisz rozprawkę, w której uargumentujesz tę tezę dwoma przykładami z literatury i jednym z dowolnego źródła.Niezwykle ciekawym zabiegiem było odwrócenie przez Prusa typowych schematów.. Jest to teza mojej wypowiedzi i postaram się ją udowodnić, opierając się na przykładach z literatury XIX wieku.Na .Lalka - powieść Bolesława Prusa drukowana w "Kurierze Codziennym" w latach 1887-1889, wydanie osobne w 1890 roku..

Przytoczony fragment znakomicie obrazuje, jak niszczące może być uczucie tęsknoty.

i „Lalka jest powieścią o miłości i jej klęsce.. POLSKI poziom podstawowy.. Rozważ problem i uzasadnij swoje stanowisko, odwołując się do podanego fragmentu "Lalki" , całego utworu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury.. Po analizie sytuacji zgadzam się ze stwierdzeniem, że „Lalka" to powieść o miłości i jej klęsce.Mam nadzieję, że uda mi się dowieść tej racji w dalej przytoczonych argumentach.Miłość jako siła niszcząca - Bibliografia na maturę 2013-01-08 19:45:32 Znane utwory rosyjskie( muzyczne, literackie ) 2012-09-13 19:08:00 Matura 2018 wypracowanie Lalka tęsknota siła niszcząca czy budująca .Miłość to potężne uczucie.. Miłość to troska, a tej w postępowaniu Wokulskiego nie brakuje.Napiszcie w komentarzach na jakie tematy rozprawek czekacie :) ZAPRASZAM DO SUBSKRYPCJI - każda lekcja przyda się przed maturą!. Spowodowało, że pomnożył majątek, by dać sobie szansę na zbliżenie się do kobiety.Miłość - uczucie niszczące, czy budujące.. Temat rozprawki, interpretacja wiersza, główne teksty.. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.. Miłość potrafi być piękna, budująca, ale bywa też przyczyną smutku i rozpaczy.. Jest to przykład miłosnej pieśni poetyckiej Starego Testamentu.. Literackie wizerunki tego uczucia w literaturze..

Dla romantyków jednak miłość stanowiła gwałtowny żywioł, niszczący człowieka.

Napiszemy rozprawkę!. Twoja praca powinna liczyć 250 słów.. Kobiety w większości (wyjątki to oczywiście pani Stawska i prezesowa Zasławska) więcej dbają o pozycję konkurenta i .Miłość Wokulskiego jest nieszczęśliwa, nieodwzajemniona i beznadziejna.. Twoja praca powinna liczyć 250 słów.. W Lalce naprawdę kochają mężczyźni (oczywiście, z wyjątkiem Starskiego), to oni są zdolni do najwyższych poświęceń, to oni przechowują w sobie wyidealizowaną wizję miłości.. Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Lalki", całej powieści Bolesława Prusa oraz wybranego tekstu kultury.. Podstawową zasadą romantyzmu było uważanie za wielką wartość samo doświadczenie miłości, niezależnie czy przynosi ono szczęście, czy też dostarcza .Lalka - Motyw miłości Uczucie Wokulskiego do Izabeli Łęckiej to główny motyw przewodni Lalki.. Tak naprawdę nikt z nas nie wie, czym jest miłość i ile ma imion.Miłość romantyczna to uczucie destrukcyjne, niszczące, utrudniające dokonanie właściwych wyborów.. Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do załączonego fragmentu „Lalki", całego utworu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury.. .Tęsknota - siła niszcząca czy budująca ludzkie życie?. Ukazują to przykłady bohaterów: „Dziadów" cz. IV, „Kordiana" oraz „Lalki".. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.Choć „Lalka" jest podręcznikowym przykładem polskiej literatury pozytywistycznej, to jednak we wspomnieniach Wokulskiego oraz jego tęsknocie za krajem wyraża się pierwiastek romantyczny.. Miłość to uczucie twórcze czy niszczące?. Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu "Lalki", całej powieści Bolesława Prusa oraz wybranego tekstu kultury.. Marzenie o Izabeli było motorem do działania dla bohatera.. Ma więc wszelkie podstawy, by przekształcić się w żywioł niszczący ludzkie życie.. POLUB NAS NA FB I BĄDŹ NA BIEŻĄCO!. - Przyjemnej podróży!…- odparł, kłaniając się.. „Uczucie najbardziej niewypowiedziane, stan próżny wszelaki.Bardzo popularne i błędne jest obecnie utożsamianie miłości z uczuciem.. Przechodzimy teraz do ważnego ćwiczenia.. - Przyjemnej podróży!…- odparł, kłaniając się.W oknie stanęła panna Izabela.Miłość to uczucie twórcze czy niszczące?. Choćbyśmy trzymali się wiernie podręczników, sprawowali nadzór nad sercem, postępowali zgodnie z góry ustalonym planem - wszystko to nie zda się .Co prawda uczucie Gustawa zakończyło się tragicznie, gdyż ukochana zdecydowała, że w miłości ważniejsze jest kierowanie się rozsądkiem (i dlatego wyszła za mąż za kogoś, kto jej zagwarantował dostatni byt), jednak wcześniejsze doświadczenie bohatera pozostało w jego pamięci jako cenna pamiątka.Może być zaspokojona (trwa więc zwykle określony czas), jest w niej doza wrogości i niepokoju..Komentarze

Brak komentarzy.